Zveme do Pardubic na výstavu Exit 91 / Vykopávky

Rozsáhlé archeologické průzkumy v Pardubickém kraji mezi lety 2017 a 2023 odhalily historii skrytou pod 11 silnicemi a dálnicemi o celkové délce 91 kilometrů. Výsledkem je výstava Exit 91 / Vykopávky, na níž se podíleli i kolegové z EUROVIA CZ, závodu Čechy východ.

Celkem se během vykopávek v Pardubickém kraji podařilo objevit přes 200 tisíc historicky cenných artefaktů – od keramických střepů až po unikátní, tisíce let staré kovové předměty. Mezi unikáty rozhodně patří přes sedm tisíc let stará dubová studna nebo meč z 5. století se zbytky zachovalé dřevěné pochvy, který archeologové našli jako výbavu jednoho ze dvou zachovalých hrobů z doby stěhování národů ve Slatiňanech na Chrudimsku.

Kolegové ze závodu Čechy východ archeologům během průzkumu nabídli své know-how v oblasti organizace výstavby a zásadním způsobem přispěli ke zdárnému průběhu obřích výzkumů. Podařilo se jim propojit na první pohled dva nesourodé světy – svět stavařů a archeologů.

Výstavu s názvem Exit 91 / Vykopávky navštivte v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích na Zámku Pardubice. K vidění je až do 4. ledna 2026.