Dvanáct mostů a dvoukilometrový tunel. Dostavíme severní obchvat Prešova

Společnosti EUROVIA SK, EUROVIA CS a SMS ze Skupiny VINCI Construction CS v rámci sdružení postaví na Slovensku druhou část severního obchvatu Prešova včetně 12 mostů a téměř dvoukilometrového tunelu.

Obchvat je součástí rychlostní silnice R4, která má v budoucnu propojit Maďarsko s Polskem. Smlouva byla podepsána ve čtvrtek 29. června za účasti ministra dopravy Slovenské republiky Pavola Lančariče a státního tajemníka Jaroslava Kmeťe.

Sdružení „R4 severní obchvat Prešova II. etapa“, které kromě EUROVIA CS, EUROVIA SK a SMS tvoří společnosti Váhostav – SK a TuCon, zvítězilo ve veřejné soutěži s nabídkou 337 745 665 eur (zhruba 8 miliard korun). Podle smlouvy, kterou podepsali zástupci sdružení a Národní dálniční společnosti, by se mělo začít stavět letos v září. Řidiči se tudy poprvé projedou v roce 2027.

„Skupina VINCI Construction CS má s podobnými projekty velké zkušenosti. Všechny její odborné týmy jsou tedy na tuto technickou výzvu dobře připraveny,“ uvádí Martin Borovka, generální ředitel Skupiny VINCI Construction CS.

Druhá etapa severního obchvatu Prešova bude mít celkovou délku 10,2 km a povede od mimoúrovňové křižovatky Prešov, sever ke křižovatce Kapušany, kde se napojí na stávající cestu I. třídy I/18. Součástí stavby bude 12 mostních objektů různé délky, několik protihlukových stěn a také přibližně 1,9 km dlouhý tunel Okruhliak. Trasa navazuje na již rozestavěný úsek I. etapy severního obchvatu Prešova.

Obchvat Prešova po svém dokončení uleví obyvatelům třetího největšího slovenského města od hluku a nadměrné tranzitní dopravy a řidičům cestujícím mezi východem a západem země zkrátí cestu zhruba o 10 minut oproti celoročnímu průměru. Předpokládá se, že tudy denně projede zhruba 15 000 aut.

Vizualizaci stavby si můžete prohlédnout zde.

Základní informace:
Název projektu:
R4 Prešov – severní obchvat, II. etapa
Investor: Národní dálniční společnost
Zhotovitel: Sdružení R4 severní obchvat Prešova II. etapa (EUROVIA SK – vedoucí člen sdružení, EUROVIA CS, SMS, Váhostav – SK, TuCon)
Doba realizace: 09/2023 – 2027